skip to main content

Tarihçemiz

Bir kuruluşu 150 yıldan uzun süre ayakta tutan güç nedir? Cargill, uzun yıllar boyunca kurucusu W.W. Cargill’in şu vizyonuna sadık kaldı: Çiftçilerin işlerini iyileştirmek, piyasalar arasında bağlantı kurmak ve gereksinim duydukları ürünleri tüketicilere ulaştırmak. Bu süre boyunca, olanakları çoğaltan yeniliklerle gıda ve tarımla ilgili çalışmalarımızı geliştirdik.

Yeni fırsatlara doğru yelken açıyor ve bu sırada işle ilgili sorumluluklarımızı her zaman yerine getirmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Böylece birlik oluyor, her gün işlerimizi daha iyi bir şekilde yapmak için uğraşıyor ve dünyanın besin ihtiyacını karşılama yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

İnteraktif Zaman Tüneli

W. W. Cargill
1865
William William Wallace (W. W.) Cargill Iowa, Conover’da ve McGregor & Western Railroad hattının sonunda yer alan bir tahıl ambarının sahibiydi.
1870’de Minnesota genel merkezi
1870
Şirketin kurucusu W. W. Cargill şirketin genel merkezini Minnesota, Albert Lea’da açtı ve Güney Minnesota Demiryolu'nun genişlemesinden faydalandı.
La Crosse’ye taşınma hakkında 1880 tarihli belge
1880
1875’te operasyonlarını Wisconsin, La Crosse’ye taşıdıktan sonra, W. W. Cargill işlerini tahılın da ötesine genişletti ve kömür, un, yem, kereste ve tohum gibi ticari malları taşımaya ve aynı zamanda demiryollarına, araziye, sulama sistemlerine ve çiftliklere yatırım yapmaya da başladı.
Tahıl depolama binası, 1885
1885
W. W. Cargill ve iki erkek kardeşi, Minnesota ve Dakota eyaletlerinde toplamda 1,6 milyon kileden daha fazla tahıl kapasitesine sahip olan 100’den fazla tahıl depolama binasını ellerinde bulunduruyor veya kontrol ediyordu.
Edna Clara Cargill
1895
W. W. Cargill’in kızı Edna Clara, Wisconsin, La Crosse’da çocukluktan itibaren komşusu olan John MacMillan’la evlendi ve böylece iki aile resmi olarak birleşmiş oldu. Çiftin ilk çocukları olan John MacMillan, Jr., Aralık ayında doğdu.
John H. MacMillan, Sr.
1912
W. W. Cargill’in 1909’da vefat etmesinin ardından, John MacMillan, Sr. kayınpederinin şirketinin liderliğini üstlendi. Artık merkezi Minnesota, Minneapolis’te yer alan şirketin operasyonları yeni bir isim altında devam ediyordu: Cargill Elevator Company.
Taylor & Bournique
1923
Cargill, Doğu Kıyısı boyunca ofislere ve özel bir telgraf iletişim sisteme sahip bir tahıl ticareti şirketi olan Taylor & Bournique Company’yi satın aldı. Yeni teknolojiye sahip olduktan sonra Cargill önemli bir rekabet avantajı kazandı.
1930’da Cargill logosu
1930
Cargill şirketleşti ve bugünkü adını aldı. Şirket gözünü küresel düzeyde genişlemeye dikti ve Kanada’nın Winnipeg, Hollanda’nın Rotterdam ve Arjantin’in Buenos Aires (bu ofis 2. Dünya Savaşı nedeniyle kapanacaktı) şehirlerinde küçük ofisler açtı.
John H. MacMillan, Jr.
1932
Ekonomik koşullar, Cargill’in şirket çapında maaşlarda %20’lik bir kesintiye gitmesine neden oldu. Babasının bozulan sağlığı nedeniyle, John MacMillan, Jr., Cargill operasyonlarının Genel Müdürü oldu.
Nutrena Mills yem poşeti
1945
2. Dünya Savaşı’nın ardından şirket çalışma alanlarını çeşitlendirdi ve Nutrena Mills’i satın alarak yem işini büyüttü. Cargill ayrıca bir soya fasulyesi ve yağlı tohumlar işleme tesisini de satın aldı.
Arjantin tohum binası
1947
Savaşın ardından, Cargill yöneticileri Güney Amerika’daki ofislerini yeniden açmayı tercih etti. Arjantin’de, şirket melez tohum işini kurdu.
TRADAX
1953
Avrupa’da işlerini yürütmek için, Cargill, TRADAX adıyla bilinen ayrı bir şirket kurdu. Asya pazarlarında benzer bir genişleme fırsatını değerlendirmek için, şirket, Pasifik Sahili merkezli bir ABD tahıl ticareti şirketi olan Kerr Gifford’u satın aldı.
Araştırma Bölümü
1955
Cargill’de çalışan bilimadamı Julius Hendel şirketin işleriyle ilgili bilimsel yöntemleri ortaya koydu ve bu da merkezileştirilmiş bir Araştırma Bölümü’nün kurulmasını sağladı. Bölümün Araştırma Çiftliği’nde, elektronik bilgi işlem, yem geliştirme işinde bir devrim yarattı.
Erwin Kelm
1960
John MacMillan, Jr.’ın ölümünün ardından, ailenin bir sonraki kuşağı şirket için en iyi lideri bulma konusunda taahhüt verdi. Erwin Kelm, Cargill ve MacMillan aileleri dışından atanan ilk başkan oldu.
Whitney MacMillan
1977
Whitney MacMillan, Cargill’in CEO’su oldu ve sonuçta süregelen küresel düzeyde büyümeye, halkla artan etkileşime, şirketin gelişmekte olan dünyaya yönelik ilk adımlarına ve resmi davranış kurallarının oluşturulmasına nezaret etti.
Brezilya ürünleri
1988
Cargill’in ürün ve hizmet portföyü önemli ölçüde genişledi. Tahıl, yem, tohum, yağlı tohum ve mısır öğütme işlerinin yanı sıra, şirketin iş kolları artık kimyasallar, kakao, kahve, pamuk, yumurta, gübre, mali hizmetler, un, meyve suları, malt, et, şeker kamışı, fıstık, petrol, domuz eti, kümes hayvanları eti, lastik, tuz, çelik, hindi eti ve yün işletmelerini de içermekteydi.
Tarladaki çalışanlar
1999
Cargill resmi bir Stratejik Hedef oluşturdu ve şirketin mimarisini gözden geçirip geleneksel bölümlerini müşterilerine, yeniliklere ve performansa odaklanan 102 iş birimi olarak yeniden düzenledi.
Kazanç şeması
2003
Tarihinde ilk kez, Cargill’in elde edilen kazancı 1 milyar doları aştı.
Truvia™ ürünleri
2008
Cargill, şeker otu yaprağının en güzel tada sahip bölümü rebiana’dan yapılan ve harika tada ve sıfır kaloriye sahip bir tatlandırıcı olan doğal tatlandırıcı Truvia™’yı piyasaya tanıttı.
Provimi yem ürünleri
2011
Cargill, Hollanda merkezli Provimi’yi satın alarak küresel düzeydeki hayvan besleme işini belirgin ölçüde büyüttü ve ön karışımları ve katkı maddelerini ürün portföyüne ekledi.
Kadın ve saman yığını
2015
Cargill, insanların ve kuruluşların gelişimlerine yardımcı olmanın 150. yılını kutluyor.