skip to main content

CARGILL’İN KÜRESEL COVID-19 SALGININA İLİŞKİN YAKLAŞIMI

Cargill olarak tüm dünyada insanların ve hayvanların beslenmesi için gıda, gıda bileşenleri ve yem tedarik ederek, hayati önem taşıyan bir sorumluluğu yerine getiriyoruz. Dünyanın her yerinden insanlar, aileler ve toplumlar COVID-19 salgını nedeniyle zorlu bir dönemden geçerken, sorumluluğumuz ve görevlerimiz daha da önem kazandı.

Eşi benzeri görülmemiş bu dönemde, gıda tedarikçileri ve servis sağlayıcılar olarak çiftçilerimiz ve müşterilerimizle gece gündüz çalışıyor, dünyanın güvenli, sorumlu ve sürdürülebilir şekilde beslenmesi için gayret gösteriyoruz. Küresel gıda sistemimizin güvenilirliği için gerekli tüm adımları atıyoruz.

Cargill olarak olası bir gıda ve yiyecek krizi yaşanmaması için tüm gücümüzle çalıştığımız bu dönemde, en büyük önceliğimiz, dünyayı ve ülkemizi beslemenin onurunu ve gururunu taşıyan çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliğidir. 200’e yakın fabrikamızda farklı senaryolara göre yaptığımız kapsamlı hazırlıklar çerçevesinde oluşturduğumuz kriz masası ile COVID-19 salgınına karşılık ilk günden itibaren acil eylem planımızı devreye aldık. Bu süreçte çalışma arkadaşlarımızın ve ailelerinin sağlığını korumak için başta Sağlık Bakanlığımız ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) olmak üzere tüm otoritelerin talimatlarını ilk günden beri en yüksek hassasiyetle uyguluyoruz.

Görevi gereği fiziksel olarak ofislerde veya üretim tesislerinde bulunmak zorunda olanların dışında, çalışma arkadaşlarımızın tamamı evden çalışıyor. İş seyahatleri ve tesislerimize ziyaretçi kabulü sınırlandırıldı, taşeron firma çalışanlarının giriş çıkışları minimuma indirildi. Tüm üretim tesislerimizde ve ofislerimizde sık sık dezenfeksiyon çalışmaları yapılıyor. Yemekhanelerimizde, ulaşım servislerimizde ve soyunma odalarımızda en az 2 metre sosyal mesafe kuralı uygulanıyor. Haftanın beş günü hizmet veren iş yeri hekimlerimiz ve gün boyu tesislerimizde dolaşan sağlık teknisyenlerimiz, sık sık ateş ölçümü yaparak ve olası semptomları gözlemleyerek, çalışanlarımızın sağlık durumlarını yakından takip ediyor. Çalışma arkadaşlarımızın ve ailelerinin kullanması için el dezenfektanı, FFP3 maske ve cerrahi eldivenden oluşan kitler temin ediliyor. COVID-19 konusunda bilgilendirme eğitimleri hem çalışanlarımıza hem de birlikte çalıştığımız taşeron firma çalışanlarına verildi.

Bu dönemde çalışma sistemimiz değişmiş olsa da, dünyanın gıda ihtiyacını karşılamak üzere sahip olduğumuz değerler aynı. Her zaman olduğu gibi, doğru olanı yapmaya, “önce insan” demeye ve çıtayı daima daha yukarıya taşımaya devam edeceğiz.

Global bir şirket olarak, kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu çözüm ortaklarımız ile dünyanın pek çok ülkesinde, özellikle de okulların kapandığı bu dönemde, yardıma muhtaç durumdaki çocuklar ve aileler için güvenlik ve beslenme konusunda destek sağlamaya çalışıyoruz. Türkiye’de ise evde kalmak durumunda olan 65 yaş üzerindeki büyüklerimizin yemek ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere Bursa Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi ve Orhangazi Belediyesi ile işbirliği yaparak, yüzlerce aileye en az bir ay süreyle sıcak yemek veya gıda kolisi temin ediyoruz. Ayrıca Milli Dayanışma Kampanyası’na destek verdik. Turyağ markamız ile de 5 bin ev dışı tüketim işletmesine yağ bağışında bulunarak ustalarımıza destek oluyoruz.

Virüsten etkilenen herkese, özellikle hasta ve tıbbi müdahale atında olan kişilere acil şifalar dileriz. Bu süreçte seferberlik ruhuyla hareket ederek, dünyanın her yerinde insanların ve hayvanların hayati ihtiyaçlarını karşılamak üzere özveriyle çalışan sağlık görevlilerine, acil yardım ekiplerine, işçilere ve çiftçilere minnettarız. Cargill’in 70 ülkede çalışan 160 bin çalışanı adına teşekkür ederiz.