Employee Profile

Yontem B.

Adı: Yöntem B.
Başlık: Teknik Müdür
Kariyer Alanı: Engineering & Operations
Konum: Orhangazi, Bursa
Eğitimi: Yüks. Lis. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

“Birçok farklı alana katkıda bulunma fırsatım oldu. Her zaman harika insanlarla pozitif bir çevrede çalıştım ve çalışmayı da sürdürüyorum.”


Cargill'de birçok farklı projede çalışıyorum. Her projenin kendi zorlukları, belirsizlikleri, riskleri ve hedefleri var. Başarının anahtarı yüksek vasıflı insanlarla birlikte çalışmaktır; ancak, bundan daha da önemlisi bunu sağlam bir takım halinde gerçekleştirmektir. Takım halinde çalışır, birbirimizi destekler ve bilgilerimizi paylaşırsak en iyi sonuçlara ulaşır, fırsatları yakalar ve tam anlamıyla gelişim gösteririz.

İş sorumluluğunuz ve rolünüzün öneminden bahsedin.

Tesisin teknik müdürü olarak mühendislik, bakım faaliyetleri ve yardımcı işletmelerin operasyonlarından sorumluyum. Bu, proje süreci ötesinde genişletilmiş bir sorumluluktur. Başka bir deyişle, hem proje, hem de operasyon sürecini kapsayan sorumluluklarım var. Mühendislik ekibinin görevi projeleri yönetmektir. Bakım ekibinin görevi ise tesisi sağlıklı ve çalışır durumda tutmaktır. İşimi yaparken her iki açıdan da bakmam gerekiyor.

Günlük faaliyetleriniz ve ustalık gerektiren işlerinizden bahsediniz.

Proje ekipleriyle çalışırım. Birçok farklı projenin önemli faaliyetlerine katılırım, tasarım toplantıları, risk değerlendirmeleri, saha işleri koordinasyonu gibi faaliyetler bunlardan bazılarıdır. Zamanımın bir kısmını bakım ve yardımcı işletmeler operasyonlarının takibine ayırırım. Periyodik toplantılara, bazen kök neden analizlerine katılırım. Projelerin güncelleme raporlarını hazırlarım. Projelerin ve bakımın bütçelerini yakından takip ederim. Benim rolümde, önceliklendirme ve yetkilendirme vasıflarını iyi icra etmeniz gerekmektedir.

Çizdiğiniz kariyer yolundan bahsedin. Nerede başladınız ve bugün bulunduğunuz yere nasıl geldiniz?

İlk olarak 1998 yılında otomasyon ekibinde, otomasyon mühendisi olarak çalışmaya başladım. O sıralar Orhangazi tesisi inşa halindeydi. Bu yeni tesisin otomasyon sisteminin kurulmasında görev aldım. 2001 yılında otomasyon koordinatörü, 2004'te otomasyon müdürü oldum. 2006'da tesisin mühendislik müdürü olarak atandım. Son olarak Aralık 2013'te teknik müdür oldum.

İşiniz hakkındaki en ödüllendirici şey nedir?

Teknik ekip olarak bazen projeler üzerinde çalışıyor, bazen tesis güvenilirliğini arttırmak için değişiklikler yapıyor ve zaman zaman da tesisin bir sorununu çözüyoruz. Her yeni gün farklı bir zorluğu beraberinde getiriyor. Ekibimle birlikte bir çözüm bulmak işimdeki en ödüllendirici şey.

Cargill'e katılmayı neden seçtiniz ve sizin burada tutan şey nedir? Başka bir deyişle, Cargill kariyerinizde ilerlemenizde nasıl yardımcı oldu?

1998'de iş arıyordum. Hedefim çok uluslu bir şirkette çalışmaya başlamaktı. Cargill o sırada Türkiye'de yatırım yapmaktaydı. Otomasyon mühendisi pozisyonu için başvurmanın benim için iyi bir fırsat olabileceğini düşündüm. Süreç kontrolü hakkında biraz deneyimim vardı ve yüksek lisansımı modelleme üzerime yapmıştım. Cargill'deki rolüm hiçbir zaman tekrarlayan ya da rutin çalışmalardan oluşmadı. 2-3 yılda bir ek sorumluluklar aldım. Birçok farklı alana katkıda bulunma fırsatım oldu. Her zaman harika insanlarla pozitif bir çevrede çalıştım ve çalışmayı da sürdürüyorum.

Cargill'de sizinki gibi bir kariyere ilgi duyan insanlar için tavsiyeleriniz nelerdir?

Cargill'de başarılı bir kariyer isteyen insanlar için bazı önemli noktalar var. Kişisel gelişiminize önem vermeli, sürekli fırsatları değerlendirmeli ve yapıcı bir ekip üyesi olmaya çalışmalısınız.

İş içerisindeki ya da dışarısındaki başarılarınız, hobileriniz, favori yemekleriniz ya da aktiviteleriniz hakkında ilginç bir anekdot paylaşın.

İş dışındaki çoğu zamanımı ailemle geçiriyorum. Eşim ve kızımla seyahat etmeyi seviyorum. Kışın kayak yapmayı çok severiz.