Employee Profile

Ozgenur T.

Adı: Ozgenur T
Başlık: Şekerleme ve Pastane Kategorisi Satış Müdürü (Türkiye&İran)
Kariyer Alanı: Sales & Commercial
Konum: İstanbul, Türkiye
Eğitimi: İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği, Boğaziçi Üniversitesi MBA Bölümü

“İşimle ilgili en tatmin edici şey sonuçlara ve stratejiye doğrudan etki edebilmektir.”


METNA gibi çok zor bir ortamda, iş ahlakımız ve değerlerimiz, müşterilerimizle güvene dayalı ve uzun vadeli ilişkiler kurmakta bizi başarılı kılıyor. Kariyer yolculuğum boyunca, Cargill’de bulduğum farklı iş zenginleştirme olanakları, projeler, meslek-içi eğitim, yönetim ekibi de dahil olmak üzere yüksek vasıflı kişilerle çalışma, kendi alanlarımda inisiyatif ve tam sorumluluk alma gibi çok sayıda fırsat sayesinde kendimi geliştirme imkanına sahip oldum. Cargill, gerçek hayatta karşılaşılabilecek durumları yansıtan farklı derslere sahip çok önemli bir kişisel gelişim okulu.

İş sorumluluğunuz ve rolünüzün öneminden bahsedin.

Kategori satış müdürü olarak, 60 milyon doların üzerinde ciroya sahip geniş bir portföyün (tatlandırıcılar, kakao ürünleri, yapı düzenleyiciler, katı ve sıvı yağlar) çapraz satış faaliyetleri ile Türkiye ve İran’da şekerleme ve pastane kategorisinin kâr-zarar hedeflerinden sorumluyum. Buna ek olarak, müşteri ihtiyaçlarının belirlenmesi, strateji oluşturulması ve bunun şekerleme ve pastane kategorisinde uygulanmasından da sorumluyum. Benim görevimin, kısa vadeli iş birimi performansı ve uzun vadeli coğrafi strateji üzerinde doğrudan etkisi bulunmaktadır.

Günlük faaliyetleriniz ve ustalık gerektiren işlerinizden bahsediniz.

Gündelik faaliyetlerimi; hesap yönetimi, günlük fiyat kotasyonu, sözleşme yönetimi, satış uygulama, müşteri ziyaretleri, takım yönetimi ve takım bağlılığı oluşturmaktadır. Satış ve pazarlama becerileri, ilişki ve zaman yönetimi, uyum yeteneği ve ataklık bu görevde yüksek performans gösterebilmek için en gerekli yetilerdir.

Çizdiğiniz kariyer yolundan bahsedin. Nerede başladınız ve bugün bulunduğunuz yere nasıl geldiniz?

Kariyerime 11 yıl önce, mezuniyetten hemen sonra Cargill’de üretim alanında teknik yönetim stajyeri/vardiya amiri olarak başladım. Üretimde çalışmak, ekip ve süreçlerin yönetimi konusunda, özellikle tek karar alıcı olduğum hafta sonu ve gece vardiyalarında benim için çok öğretici olmuştur. Bundan sonra, kalite alanında ağırlıklı olarak sürekli gelişim projelerinden sorumlu proje mühendisi olarak çalışma fırsatı buldum. İki yıl sonra, Cargill bana kariyer rotamı değiştirme ve ticari departmana teknik hizmetler müdürü olarak geçme şansı verdi. Müşteriye dönük satış-öncesi faaliyetleri ve ürün onay sürecini yönetmekteydim. Teknik hizmetlerdeki dört yıl boyunca, kendimi yeni zorluklara hazırlamak amacıyla işletme yüksek lisans derecemi (MBA) tamamlama şansım da oldu. Beni bekleyen yeni zorlu görev; tüm şirket alımı, yeni ürün geliştirme ve yatırım projeleriyle ilgilendiğim iş geliştirme alanıydı. En önemli tecrübelerimden birisi METNA strateji geliştirme grubunun bir üyesi olmak, ayrıca Suudi Arabistan’daki ortak girişim projelerini yönetmek ve Türkiye’de katı yağ rafinerisinin alımını gerçekleştirmekti. Tüm alımlar ve stratejik planlamalardan sonra, iş birimimiz için uygulama birinci öncelik haline geldi ve ben de diğer bir zorlu görev olan aktif satışlarda kategori yöneticiliğini kabul ettim.

İşiniz hakkındaki en ödüllendirici şey nedir?

İşimle ilgili en tatmin edici şey sonuçlara ve stratejiye doğrudan etki edebilmektir. Hedefimiz, Orta Doğu, Türkiye ve Kuzey Afrika (METNA) bölgelerinde büyümekti. Şimdi bu hedef gerçekleşirken ben de bunun bir parçasıyım ve bu harika bir şey.

Cargill'e katılmayı neden seçtiniz ve sizi burada tutan şey nedir? Başka bir değişle, Cargill kariyerinizde ilerlemenizde nasıl yardımcı oldu?

Cargill’i, Cargill işletmeleri arasında en iyi işletme ödülüne sahip yüksek vasıflı personeli, gıda ve tarım sektöründeki uzmanlığı ve raftaki her gıda ürününe temas eden ürün portföyü dolayısıyla tercih ettim. Gıda mühendisliği bölümünden mezun olduğumda Cargill, Türkiye’de çalışmak isteyebileceğim en iyi çokuluslu şirketlerden biriydi. Kariyer yolculuğum boyunca doğru tercih yaptığımın farkına vardım. Çünkü üretim, kalite, teknik hizmetler, iş geliştirme, satış ve ticari gibi farklı alanlarda çok önemli şeyler öğrenerek kendimi geliştirme ve bu sayede başarılı olma yolunda birçok önemli fırsat yakaladım.

Cargill'de sizinki gibi bir kariyere ilgi duyan insanlar için tavsiyeleriniz nelerdir?

Ailelerimizin hayatlarımızdaki en önemli şey olması gibi, Cargill’i de bir aile üyesi gibi karşılanacağınız, hatalarınızdan ders çıkarabileceğiniz, bir aile olarak başarılarınızla gururlanabileceğiniz ve şirketle beraber gelişebileceğiniz büyük bir aile olarak tanımlarım.

İş içerisindeki ya da dışarısındaki başarılarınız, hobileriniz, favori yemekleriniz ya da aktiviteleriniz hakkında ilginç bir anekdot paylaşın.

16 aylık küçük bir kızım var. Başlıca hobim, iş dışındaki tüm zamanımı onunla geçirmek. Kızım uyuduktan sonra, çocuklar hakkında kitaplar okumaktan hoşlanıyorum. En sevdiğim yiyecekler yerel yiyecekler. Türk mutfağını ve seyahat ederken yerel mutfakları denemeyi seviyorum. Hobilerimden birisi de seyahat etmek. Resmi tatillerde yurt içi ve dışında farklı yerlere seyahat ediyoruz.